Oferta Educațională

• Preț: 550 lei
  • Vârsta: minim 3 ani

DE CE RAFA ACADEMY?

Pentru că suntem orientați înspre o evoluție sănătoasă a copilului. Mizăm pe o abordare modernă care implică o gamă variată de activități, printre care se numară: înot, ski, balet, trasee de mountain-bike, jocuri sportive în aer liber – lista ramanand deschisă, noi adaptându-ne în funcție de doleanțele micilor eroi.

Lasă-i să se autodescopere, iar noi îi vom ajuta să-și valorifice abilitățile!

Sunt practicant de sport de performanță de la vârsta de 7 ani, atunci când rucsacul cu accesoriile pentru antrenament era mai mare decât mine. La început am practicat fotbal, pe urmă atletism, iar în final înot. De înot m-am atașat cel mai mult, poate pentru că am posibilitatea să lucrez cu copiii, mediul care mie îmi place cel mai mult.

Pregătesc grupe de copii din anul 2010. Din noiembrie 2018 am început colaborarea cu WorldClass Belvedere.

În cei aproape 10 ani de instructor de înot si instructor sportive, peste 2000 de copii au practicat sport alături de mine, fiecare în parte reușind să îmi aducă satisfacția lucrului împlinit.

Vă aștept alături de mine, copii și adulți, pentru a descoperi frumusețea și beneficiile sportului.

Tae Kwon Do - Profesor Ambrozie Fodor
  • Preț: 140 lei / lună, de 2 ori/săptămână
  • Vârsta – de la 3 ani și 6 luni

Este absolvent al Centrului Național de Formare și Perfecționare al Antrenorilor din București și masterand al Facultății de Educație Fizică și Sport din cadrul UBB Cluj-Napoca, cu specializare în managementul sportului și al evenimentelor sportive.

Este un profesor de educație fizică și sport care are o vastă experiență în selecția și formarea sportivă a copiilor de vârste mici, colaborând în acest moment cu mai multe grădinițe din Cluj-Napoca.

În calitate de sportiv, a fost multiplu campion național și a reprezentat România la Campionate Europene, și la mai multe ediții ale Campionatului Balcanic de Taekwon-Do, fiind prezent pe podium de fiecare dată.

În prezent este Arbitru Internațional Clasa „A” și Instructor Internațional, deținător a centurii negre cu 4 DAN.

Dans - Profesor Alexandra Duma
  • Preț: 70 lei / lună
  • Vârsta – de la 3 ani

Karolyi (Duma) Alexandra este profesoara noastră de dans care colaborează cu Grădinița Camigo de peste 4 ani. Ea a practicat dansul sportiv de perfomanță timp de 15 ani la Școala de Dans Crystal Dance, iar în urmă cu 9 ani a ales să devină antrenor în acest domeniu.

În prezent predă dansul modern/sportiv atât la nivel preșcolar colaborând cu diferite grădinițe din Cluj-Napoca, cât și la Școala de dans Crystal Dance unde participă cu copiii la diferite evenimente, spectacole și concursuri.

“Iubesc copii și îmi doresc să-i văd fericiți și zâmbitori la fiecare oră pe care o predau cu multă răbdare și dăruire, urmând câțiva pași extrem de importanți în dezvoltarea lor. Dansul este unul dintre cele mai frumoase și complexe sporturi care dezvoltă nu doar latura fizică ci și latura artistică a copiilor.”

Balet - Profesor Oana Duma
  • Preț: 70 lei / lună
  • Vârsta – de la 3 ani

Baletul, privit ca activitate fizică care, prin exerciții specifice, potrivite și alese special pentru diferite vârste, joacă un rol important în dezvoltarea unui corp armonios și a unei posturi corecte. Consider ca într-o atmosferă plăcută și caldă, copiii sunt foarte receptivi la asimilarea mișcărilor de balet, chiar de la vârste fragede, prinzând astfel încredere în forțele proprii, acesta fiind un alt beneficiu al practicării baletului.

Baletul, ca și activitate artistică, permite exprimarea creativă a emoțiilor și ajută copilul
să aibă o atitudine și un comportament mai echilibrat.

Cei 10 ani de experientă ca și coregraf, lucrând cu copiii, m-au făcut să înțeleg importanța relației cu aceștia și a mediului în care se desfășoară cursul, atmosfera generală fiind una de încredere, prietenie, înțelegere și încurajare.

Cursul de balet nu îl ajuta pe copil doar să își dezvolte calitățile fizice, acesta contribuie și la dezvoltarea încrederii în sine, la întelegerea și exprimarea propriilor emoții cât și a celorlalți, totul într-un cadru în care se simt înțeleși, apreciați și încurajați să se dezvolte.

Activități Extracurriculare

Teatru de păpuși - Teatrul Piticot
  • Program – o dată pe lună
Vizite / Excursii
  • Program – de cel puțin 2 ori pe lună
  • Biblioteca Județeană, Vivarium, Grădina Botanică, Moara de Vânt, Parcul Central, Biblioteca Copiilor, Aeroport, Muzeul Etnografic, Fabrica de Globuri, Ferma Steluța
Tabere
  • Program – de 2 ori pe an
  • Tabără de vară – Tabără de aventură
  • Tabără de iarnă – Ski
Parteneriate, Colaborări
  • Biblioteca Județeană Octavian Goga
  • Asociația Femeilor de Afaceri
  • Diverse școli și grădinițe
  • FRCCF
  • Facultatea de Știință și Inginerie a Mediului
  • Pompieri
  • Poliția
  • Primăria Cluj-Napoca
  • Observatorul Astronomic
Concursuri
  • Formidabilii
  • Discovery
  • Academia Junior
  • Amintiri din copilarie
Programe și Proiecte Educative
  • Să citim pentru mileniul III.
  • Kalokagathia
  • Eco-Grădinița
Campanii
  • Campania de reciclare a hârtiei
  • Campania de colectare a capacelor
  • Campania de strângere de fonduri pentru diverse acțiuni caritabile
  • Campania de strângere a frunzelor toamna

Activități Obligatorii/Comune

ADE - Activități pe domenii experiențiale;
  • Activități de educare a limbajului
  • Cunoașterea Mediului
  • Activități matematice
  • Educație pentru societate
  • Activități practice și elemente de activitate casnică
  • Educație muzicală
  • Educație plastică
  • Educație fizică

O importanță deosebită o au activitățile sportive care se realizează de 2 ori pe săptămână, în fiecare Luni și Miercuri, în prima parte a zilei, cât se poate în aer liber.

Activități recreative și de relaxare – realizate în curtea grădiniței sau în parcurile din împrejurul grădiniței

Activități de dezvoltare și exersare a aptitudinilor individuale